Ks. Joseph Karp

Ks. Józef Anthony Karp urodził się 1 sierpnia, 1939 na Brooklynie w Nowym Jorku. Zaraz po jego narodzinach, rodzina wyjechała do Polski a powróciła do USA w 1946 roku, po zakończeniu II Wojny Światowej. Jego oboje rodzice zmarli, gdy miał 14 lat. W tym czasie zaczął pracować na Wall Street, kończąc naukę w szkole średniej w La Salle Academy w Nowym Jorku i opiekując się swoimi dwiema siostrami.

W wieku 23 lat wstąpił do Seminarium św. Marii w Orchard Lake w stanie Michigan i został wyświęcony 22 kwietnia 1967 roku na kapłana Archidiecezji w Los Angeles.

Swoją pierwszą posługę kapłańską odbył w Kościele St. James w Redondo Beach. Później służył u św. Grzegorza Wielkiego w Whittier, Matki Bożej Fatimskiej w San Clemente i św. Bonifacego w Anaheim.

W 1976 roku Ks. Karp pełnił funkcję asystenta proboszcza w Kościele St. Justyna Męczennika w Anaheim, jednocześnie opiekując się polskimi i meksykańskimi katolikami.

W 1977 r. biskup William R. Johnson mianował ks. Józefa na kierownika duchowego polskich emigrantów mieszkających w nowo powstałej Diecezji Orange. Cotygodniowe nabożeństwa odbywały się w różnych miejscach: w kościele św. Justyna Męczennika, w kaplicy sióstr w Rosary High School w Fullerton oraz w kaplicy domu pogrzebowego w Anaheim.

Pierwszą mszę w Ośrodku Polonijnym im. Jana Pawła II odprawił ks. Karp w dniu 16 stycznia 1983 roku.

Ks. Karp uzyskał certyfikaty podyplomowe na Loyola University w Los Angeles – Hispanic Language and Culture ze studiami zagranicznymi w Gwatemali i Meksyku, w czerwcu 1978 r. Zdobył akredytację i certyfikaty w zakresie klinicznej edukacji duszpasterskiej w szpitalu St. Joseph Hospital w Orange w czerwcu 1990 r.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu i wsparciu Ks. Karpa, Ośrodek Polonijny w Yorba Linda rozrastał się z roku na rok i do dzisiaj działa bardzo prężnie.

W 2000 roku ks. Karp przeszedł ze względów zdrowotnych na wcześniejszą emeryturę. Zmarł w 2005 roku w wieku 66 lat.

Polonia w hrabstwie Orange jest na zawsze wdzięczna Bogu za ks. Józefa i jego oddaną, pełną pasji i serca posługę. Niech spoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Pragniemy wyrazić naszą najgłębszą wdzięczność ks. Józefowi za dar swojego życia i kapłaństwa, które ofiarował nam przez lata. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy byli mu bliscy i którzy pomogli mu przynieść dobrą nowinę innym. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy kontynuują jego pracę tutaj, w Polish Center i kontynuują poczucie wspólnoty, jedności, wiary, pokoju i ducha wspólnej pracy. Chcielibyśmy również podziękować wszystkim, którzy okazali szacunek naszemu Pasterzowi i wszystkim waszym modlitwom i kondolencjom.

Ks. Karpa przeżyły jego siostry: Laura E. Sidorsky, Frances Barker; siostrzenice: Maryann Sidorsky, Frances Sidorsky, Kathleen Gugg, Jeanine Barker; i bratanek: Mark Sidorsky.

Założyciel i dyrektor Ośrodka Polonijnego im. Św. Jana Pawła II w Yorba Linda, 1983-2000.